Projekt kavárna zaměstnání pro lidi s handicapem podporují:

Nadace AGROFERT PM-TECH PURPLE FOUNDATION
 

Café AdAstra

Naši kavárnu najdete na adrese - Podskalská 8, 120 00, Praha 2

 Café AdAstra

V kavárně Café AdAstra pracují lidé s tělesným, mentálním či socio-kulturním handicapem, kteří nemají uplatnění na běžném trhu práce a většinou své místo nemohou najít ani na chráněných pracovištích. Cílem projektu je vytvoření pracovních míst, vytvoření přirozeného prostředí, kde se spolu potkávají a pracují lidé s handicapem a ti, kteří žádný handicap nemají. Možnost zaměstnání osob s handicapem v kavárně podporuje rozvoj jejich pracovních dovedností a schopností, dochází ke zvyšování sebevědomí klienta, a tím ke zkvalitnění celého jeho života.
V neposlední řadě provozujeme v kavárně i tzv. Zajíčkův obchůdek, kde si můžete zakoupit i věci od našich klientů. Můžete tak udělat dárkem radost svým blízkým. Některé výrobky jsou přímo od klientů, některé produkty jsou klienty balené a zdobené. Je to zase další činnost, kterou naši klienti v kavárně dělají a mají pocit z dobře vykonané práce a velkou radost, když se věci prodávají. Klienti jsou zde pod vedením zkušené arteterapeutky.

Proč to celé vzniklo?

Během mnoha let fungování organizace se z klientů v dětském věku stali dospělí, kteří hledali uplatnění na trhu práce. Pracovních míst uzpůsobených pro lidi s handicapem je velmi málo, a tak vznikla myšlenka vytvoření místa, kde by se naši klienti mohli uplatnit. První nápad na kavárnu se zrodil již v roce 2005, ale vše muselo projít hodně dlouhým procesem zrání a realizace.

Kdo u nás pracuje?

Jde o osoby s těžkým zdravotním, tělesným a duševním postižením, pro které je bytí s lidmi a komunikace velice důležitá. Zaměstnáváme všechny ty, kteří to potřebují, a v tom jsme jedineční. Formu práce, pracovní náplň a způsob, jakým bude klient práci vykonávat, volíme tak, aby to pro něj bylo přijatelné a přínosné.

Tzv. naše Kavárníky, jak jim všichni říkáme, můžeme rozdělit na dvě skupiny dle jejich schopností, pracovních dovedností a vážnosti jejich handicapu:

Tréninková skupina - nácvik pracovních dovedností, určitá praxe pro další zaměstnání (zde se jedná hlavně o klienty s lehčím handicapem) a

Socializační skupina - zde je důležité hlavně samotné začlenění do společnosti, práce v kavárně je pro tyto klienty určitým způsobem terapie a zapojení se do běžného života (zde se jedná o klienty s vážnějším handicapem).

V kavárně se vystřídá na směnách mnoho našich kolegů s handicapem. Někteří mají práci jako praxi při škole, někteří k nám chodí individuálně. Od prosince 2017 máme celkem 15 pravidelně docházejících pracovníků, kteří se střídají na směnách po třech či čtyřech hodinách dle jejich možností. Dále pak v kavárně pomáhá 24 praktikantů.

Rozpis jednotlivých směn je v tabulce:

Pondělí

 10:00

Škola - úklid

úklid

   9:00 – 11:00  Martin J.  příprava
     Vašek  obsluha / nádobí
   10:30 – 14:00  Petr C.  obsluha
   12:00 – 15:00  Michal Ř.  obsluha
   15:00 – 18:00  Adam  obsluha
   18:00 – 21:00  Štěpán  obsluha

Úterý

 9:00 – 12:00  Michal A. + Eva  příprava / vyrábění
   10:30 – 14:00  Zuzka  obsluha
     Vašek  obsluha / nádobí
   12:00 – 17:00  Maruška  obsluha
   17:00 - 20:00  Marcel  obsluha
   18:00 – 21:00  Štěpán  obsluha

Středa

 9:00 – 12:00  Karolína  příprava / obsluha
   10.30 – 14:00  Michal H.  
     Vašek  obsluha / nádobí
   15:00 – 18:00  Terezka  obsluha

Čtvrtek

 9:00 – 12:00  Michal Ř.  příprava
   10:30 – 14:00  Zuzka  obsluha
     Vašek  obsluha / nádobí
   14:00 – 16:00  Petr  příprava
   16:00 – 17:00  Pavlína  příprava
   17:00 – 21:00  Štěpán  příprava

Pátek

 9:00 – 12:00  Barbora  příprava
   10:30 – 14:00  Petr C.  obsluha
     Vašek  obsluha / nádobí
   14:00 – 17:00  Fanda  příprava / vyrábění
   14:00 – 17:00  Verbířovi (sudý)  příprava / vyrábění
   14:00 – 17:00  Pepa K. (lichý)  příprava / vyrábění
   15:00 – 18:00  Verča V.  obsluha
   18:00 – 21:00  Štěpán  obsluha

Sobota

 10:00 – 12:00  Honza P. x Šimon x Petr J.
 střídají se
 příprava
   10:00 – 21:00  Zuzka, Michal H, Štěpán, Zuzka, Marcel, Petr C., Vašek, Marek
 střídají se
 obsluha

PRAKTIKANTI

sudý týden

Po - Pá

 

 Adélka, David

 

lichý týden

 

 Honza (Po - Pá)
 Adélka (St - Pá)

 

 

Spolupráce se školami:

  • Café AdAstra

    Střední škola technická - Akademie řemesel Praha, odkud k nám dochází praktikanti z E oboru – Ubytovací a stravovací služby – celkem 4 žáci (z prvního a třetího ročníku)
  • Odborné učiliště Vyšehrad (zde se na praxích při úklidu kavárny vystřídá cca 13 žáků během roku).
  • Lyceem Rooseveltova (praktická škola), z této školy k nám na praxi dochází 1 žák - jeho směna viz rozpis služeb
  • ZŠ Lužiny - zde se během školního roku vystřídá na praxi 8 žáků v rámci školní výuky vaření.
  • Škola Jedličkova (na praxi k nám dochází 1 žák z této školy - jeho směna viz rozpis služeb)

Kavárna v současné době zaměstnává (pravidelně i nepravidelně) celkem 39 lidí s handicapem, kteří pracují jako pomocná síla v kuchyni, za barem a jako pomocná obsluha. Nemáme pracovníky na plné či zkrácené úvazky, ale pouze na dohody či k nám docházejí v rámci praxe od školy.

Projekt „Kavárna Café AdAstra“ má Záštitu náměstka primátorky hlavního města Prahy.

 


NOVOROČNÍ SCHŮZKA 2019 s vánočním rozdělováním dárečků

Protože v listopadu a hlavně prosinci kavárna praskala ve švech a rezervací bylo po celý den plno, musela se vánoční schůzka přesunout. Všichni jsme pracovali, obsluhovali, pomáhali v kuchyni a zkrátka se snažili, aby u nás v kavárně hosté byli spokojení a v novém roce k nám zase přišli. Nebyl čas ani prostor a kapacita na uspořádání tradiční předvánoční schůzky.
Naše kavárníky jsme o to neošidili a schůzka se konala 8.1. v kavárně na salonku, kde jsme i využili poslední možnost se potěšit pohledem na rozsvícený vánoční stromeček a rozdat si dárky. Každý si mohl vylosovat číslo a pak dle toho dostal nějaký malý dáreček.
Mimo jiné se řešili i nová pravidla a řád správného kavárníky, připomínali se důležité body pro obsluhu hostů, podepisovali se dohody o práci na nový rok a rozdávala se prosincová výplata.
Děkujeme za velkou účast, byl to příjemný podvečer.
Také se podařilo udělat pěkné fotky, můžete se podívat, zde smile

 

 ADVENTNÍ "PERNÍČKOVÁNÍ"

Kavárníci přivítali 3.12. první adventní týden zdobením a pečením perníčků. Tyto krásné perníčky budeme prodávat dárkově balené v neděli 9.12. v kostele Panny Marie Sněžné, svatého Václava a kostele svaté Ludmily a poté 13. a 14.12. na vánočních trzích na Náměstí Míru. Děkujeme všem za pomoc

Pečení perníčků


22.10.2018 - schůzka kavárníků a profesionální focení všech zúčastněných

Proběhla další společná schůzka, na které jsme si udělali i společnou fotku a fotku všech kavárníků. Fotky krásně vyšly a děkujeme za ně moc paní Janě Hozové, mamince Michala. Jedna společná fotka bude použita i na vytištění ve větší velikosti a bude potom viset na salonku v kavárně.
Těšíme se na další schůzku.
Alice a Týna
Všechny fotky si můžete prohlédnout zde!

Schůzka kavárníků 22.10.2018

 

V roce 2018 jsme s některými kavárníky a klienty vařili ve škole vaření Chefparade, děkujeme moc za spolupráci a těšíme se na vaření v roce 2019

Děkujeme za možnost účasti na kurzech:

26.3.2018 - vaření Losos na 5 způsobů, Erik byl nadšený a moc se mu na kurzu líbilo.
24.10. 2018 - na kurzu Základy Italské kuchyně jsme se se Zuzkou a Veronikou naučily připravit ty pravé italské speciality. Vyrobily jsme si vlastní těstoviny, noky a k tomu mnoho dalších dobrot. Holky donesly své kulinářské výtvory ochutnat i domů a obdržely velikou pochvalu.

Kurzy vaření pro kavárníky

Můžete se podívat na foto!

Závěrečná schůzka před létem

Tento týden se ještě rozdaly poslední květnové výplaty a certifikáty Kavárníkům za spolupráci ve školním roce 2017/2018. Někteří klienti bohužel nemohli dorazit na krásnou poslední akci před prázdninami a to udělali velkou chybu. Piknik pro všechny Zajíčky se moc vydařil. V rámci akce proběhla i závěrečná schůzka kavárníků, kde jsme si povídali o tom, co nám v kavárně jde a nejde, co je třeba vylepšit a také se dávaly dohromady letní směny. Každý dostal poděkování za spolupráci a pak už probíhala volná zábava - povídání, grilování, výstava bezobratlých živočichů a prohlídka Botanické zahrady.

Přejeme krásné léto smile

Kavárníci - piknik
 

Podařilo se nám získat podporu NF Avast :-)

Nadační fond AvastJsme velice rádi, že se nám podařilo díky panu Vacatovi získat zaměstnanecký grant NF Avast. Můžeme financovat odměny našich kavárníků. Je to pro nás skvělá zpráva, protože jsme v situaci, kdy jsme neměli jisté financování a museli jsme omezovat směny. Děkujeme! 

 

Velká březnová schůzka s kavárníky

19. března 2018 jsme se společně zase po čase sešli na velké schůzce všichni dohromady. Probrali jsme, jak to každému v kavárně jde. Řekli jsme si, co se daří lépe a co by chtělo trochu vylepšit. Byly rozdány výplaty za únor a také jsme si udělali hromadnou fotku!!

Těšíme se zase na další setkání.

Kristýna a Alice:-)

Velká březnová schůzka s kavárníky

Vánoční pozdravy z kavárny

Adventní čas v kavárně jsme s klienty prožili pěkně. V pondělí 11.12. proběhla příjemná akce v naší kavárně - vernisáž děl našich klientů - druhý ročník Hvězdné výstavy. Letos stejně tak jako před rokem vystavovala obrazy Maruška Náměstková a Veronika Zimová, fotky vystavoval Adam Tomášek a také se přidala Terezka se svými fotkami z říjnové dovolené. Dále následovala vánoční besídka s rozdáváním malých dárků a také vánoční schůzka a výplaty:-)

Vánoční pozdrav z kavárny

Můžete se podívat i na další fotky.

Ve čtvrtek 21.12. dorazili do kavárny žáci učiliště Vyšehrad na svůj poslední úklid v roce 2017. Děkujeme jim moc za pomoc, jsme rádi, že mohou praxe probíhat právě u nás. Těšíme se na další spolupráci i v roce 2018!!!

Učiliště Vyšehrad

A ZASE PO ROCE PŘICHÁZÍ VÁNOCE

První den a 1. adventní týden jsme s našimi kavárníky zahájili pečením a zdobením vánočních perníčků. Všem to šlo báječně a užili jsme si při tom spoustu legrace. Vítězem večera je Mikulášova puntíkatá technika zdobení. Děkujeme za pomoc všem Terezce, Zuzce, Fandovi a Adamovi!
Podívejte se do fotogalerie

perníčkyperníčky

Vzpomínka na vánoce a vánoční setkání v kavárně

Café AdAstra - Vánoční setkání 2016

15.12.2016 jsme se společně s kavárníky sešli v naší milé kavárničce, abychom si společně popřáli pěkné Vánoce. Byl to pěkný podvečer a i přestože jsme se nesešli úplně všichni, byla účast hojná smile
Měli jsme tradiční společnou schůzku, ale protože byla poslední před Vánoci a koncem roku, bylo i cukroví a malé dárečky, které potěšily a udělaly radost.
Společná fotka také stála za to!!

Café AdAstra - Vánoční setkání 2016

Vernisáž klientů v Café AdAstra

1.12.2016 jsme měli v kavárně Café AdAstra krásnou vernisáž. Vystavili jsme a představili díla našich zaměstnanců s handicapy a našeho podporovatele pana Martina Šonky. Obrazy Marušky a Verči a fotografie Adama mají v kavárně každé svůj prostor a návštěvníci kavárny si je mohou v klidu prohlédnout. Jsme rádi, že naši "kavárníci" tvoří ve svém volném čase takováto dílka a je nám ctí, že je můžeme vystavovat. Děkujeme Martinovi Šonkovi za podporování kavárny a současně i této výstavy.
Výstava potrvá do konce prosince.

 Vernisáž klientů v Café Ad Astra

 

Patronem kavárny je Martin Šonka, akrobatický pilot

Jedním ze snů Martina bylo letět jako kosmonaut ke hvězdám. Za svým snem si šel a ke hvězdám léta jako akrobatický pilot na nejvyšší úrovni!

Sen našich klientů je daleko prostší, ale neméně významný. Být součástí společnosti, moci chodit do práce, brát plat a být užitečný. I přes obtíže, jejich handicap, si svůj sen plní v kavárně Café AdAstra.

Jít za svým snem a nenechat se zlomit je něco co Martina s našimi klienty spojuje. Mají společné motto: "přes obtíže ke hvězdám”. To je hlavní důvod, proč se Martin Šonka rozhodl projekt Kavárna – zaměstnání pro lidi s handicapem podpořit a stát se tváří kavárny. Chce pomoci lidem s handicapem dosáhnout svých hvězd.

 Patronem kavárny je Martin Šonka, akrobatický pilot

 

Vaření s kavárníky u Helenky

Protože byl zájem si zopakovat dřívější akce s vařením, tak jsme pro naše kavárníky uspořádaly v pátek 16.9. odpolední vaření při kávě a čaji. Tentokrát se peklo u Helenky. Připravily jsme si ovocný salátek (každý měl tedy svou práci – někdo krájel jablka, někdo banány, mandarinky či nektarinky). Také jsme si společně připravili těsto na švestkový koláč s makovou drobenkou.
Velký zážitek byl z mletí maku, protože mnozí to ještě nedělali, tak si mohli tuto pro ně novou činnost vyzkoušet.
Sešli jsme se v hojném počtu a Helenky kuchyň byla k prasknutí…dorazil Tomáš s maminkou, Zuzka, Terka a Fanda. Můžete se podívat, jak se nám pracovalo…

Terezka mele mák…a více foto zde

Vaření s kavárníky u Helenky 16. 9. 2016

DÍKY VŠEM ZA PĚKNÉ PÁTEČNÍ ODPOLEDNE :-)

 

Všichni kavárníci se sešli v Café AdAstra

První letní den a závěrečná schůzka všech našich milých a pracovitých kavárníků ツ
21. června proběhla společná schůzka, kde se jednak hodnotily uplynulé směny všech pracovníků, také se rozdaly odměny za práci a sestavil se rozpis směn všech pracovníků na léto, aby bylo jasné, na koho se můžeme v létě těšit!!!
Kdo a kdy nám tedy bude přes léto pomáhat? Můžete se podívat zde
Na závěr bylo všem rozdáno kavárenské vysvědčení neboli tzv. kavárenské absolventské listy!!
Pak jsme si už jen povídali a popřáli si společně pěkné léto ツ

Předávání Kavárenských absolventských listů

Chceme, aby se vám v naší kavárně líbilo…
…proto se konal velký úklid

V neděli 24.4. jsme se s klienty sešli v kavárně a začalo se uklízet. Luxovalo se a vytíralo, ale hlavně se myla všechna okna, a že jich je v kavárně požehnaně. Zvládlo se všechno. Také jsme pečovali o naše kavárenské kytičky, aby neměly zaprášené listy – to si vzal na starost Michal a židle vyleštila Terezka.

Café AdAstra 24-4-2016       Café AdAstra 24-4-2016

Udělali jsme si i pár úklidových fotek, abychom měli zdokumentováno, že úklid opravdu proběhl :-)
Podívejte se na ně zde.
DĚKUJI VŠEM ZA POMOC!!!

 

V kavárně proběhlo natáčení dvou spotů. Terezka je hlavní hrdinkou spotu pro kavárnu. Oba spoty můžete nyní vidět do konce dubna na Metrovision ve všech stanicích metra.

Zatím se můžete podívat na fotky z natáčení :-) Terezce to tam moc sluší!!!

Terezka - natáčení spotu

Terezka - natáčení spotu

NEDĚLNÍ FRANCOUZSKÉ VAŘENÍ…? JEDINĚ VE ŠKOLE VAŘENÍ CHEFPARADE

V neděli 3.4. se Zajíček na koni a jeho tým z kavárny Café AdAstra vypravil na kurz vaření. Chceme tímto velmi poděkovat škole vaření Chefparade, kde kurz probíhal a kteří nám nabídli spolupráci a můžeme tak díky nim mít nevšední zážitky z kuchyně. Nedělním kurzem byla úspěšně odstartována spolupráce a již teď se těšíme na další kurzy, které pro naše klienty s handicapem Chefparade nabízí zdarma.

V neděli si vyzkoušel vařit francouzskou kuchyni Michal. Líbilo se mu to moc. Dělal se salát, quiche, jako hlavní jídlo se zkoušela kachní prsa s pomerančem, Ratatouille a jako dezert se flambovaly palačinky. Michal se zapojil do všeho a užil si to.

Na kurz se přišla podívat i Michalova maminka. Tímto jí děkujeme za pěkné fotky, které krásně dokumentují to, že se celá akce vydařila a že si to všichni zúčastnění užili.

„Kurz byl opravdu moc fajn. Míša byl nadšený. A já jsem si to taky užila :-) Musím říct, že jsem ani nečekala, že si toho sám tolik vyzkouší. Moc děkujeme za tu možnost!“
Maminka našeho klienta Michala

KÁVOVÝ KURZ

V kavárně jsme 8.11. měli šikovnou slečnu Míšu, která nám pěkně vysvětlovala, jak nejlépe udělat kávu, tak aby káva byla co nejlepší, byla zachována její chuť, vůně... Také si všichni vyzkoušeli, jak se pracuje s kávovarem, jak se šlehá správně mléko. Vyzkoušel si každý udělat i kávu a také si ji každý zkusil pěkné ozdobit. Zkoušelo se tzv. Latté art. Můžete se podívat, jak to všem šlo a také se můžete podívat na celou sestavu kávového kurzu ツ

kávový kurz 08-11-2015

kávový kurz 08-11-2015

Více fotografií ZDE!

Historie projektu