Zajíček na koni, o.p.s.
Pomáháme k lepšímu životu všem, kteří to potřebují
číslo transparentního účtu: 2300738014/2010

Zimní lyžařské tábory o.s. Zajíček na koni pro znevýhodněné děti a jejich rodiny

detaily projektu

Boží Dar 2010 - Novako

Proč tyto tábory děláme? Jakým způsobem probíhají?
Kam jezdíme?

Zimní tábory jsme začali dělat pro naše děti a jejich pečovatele v roce 2006. Nápad vyšel přímo od jedné maminky. V zimě se nedělá tolik akcí s koníky a lyžařských táborů pro děti s postižením také tolik není. Proč to nezkusit? První místem, kam jsme děti vzali, byly Nové Hamry. Ale protože tato možnost byla pro naše sdružení dále neudržitelná kvůli financování (po roce 2006 ubytovací středisko zdražilo) začali jsme hledat nové místo pro zimní táboření. Našli jsme faru Boží Dar. A asi to skutečně byl boží dar, neboť na faru na Boží Dar jezdíme doteď a jsme moc spokojeni. Ostrovský farář (Boží Dar připadá k farnosti Ostrov) nám vychází vstříc nejen s cenou (která je od roku 2007 pro naše postižené děti stále stejná), ale i s termíny pobytů.

Pro koho jsou tábory určené?  Za kolik?

Na naše pobyty jezdí sociálně slabé rodiny a rodiny s dětmi s handicapy, které by si běžné pobyty na horách nemohly dovolit. Pokud je místo a má zájem jet rodina bez znevýhodnění, platí samozřejmě nedotovanou cenu. Nejen pro vytvoření ideálního integračního prostředí naše občanské sdružení takové rodiny mezi námi vítá…

Za historii našich pobytů jsme naučili lyžovat přes 15 dětí, z nichž u mnohých jejich rodiče (často nelyžaři) nevěřili, že se to podaří…

Proč je pobyt na horách pro děti s handicapy tak důležitý?

Dnes poprvé stojím na lyžích...Děti s handicapy mají mnohem menší možnosti sportovního vyžití a často proto trpí obezitou. Pohyb na čerstvém vzduchu na horách je pro ně ideální příležitostí k ozdravění a k úbytku na váze. Obezita totiž může velmi nepříznivě zhoršit jejich zdravotní stav (např. srdeční vada spojená s Downovým syndromem). Ale nutno říci, že z běžných pobytů na horách mají rodiče dětí s handicapy (nejčastěji dětí s autismem) obavy a strach. Nejvíce je trápí otázky: Jak se budou ostatní na mé dítě dívat? Pomůže mi s ním někdo? Kdo ho naučí lyžovat? Jak se naučí na vleku? Nebude mít mé dítě strach z pádu?

U nás na pobytech jsou děti zdravé ze sociálně velmi slabých rodin (viz dále) společně s dětmi s handicapy a vytváří tak skvělé integrační prostředí. Maminky si popovídají, odreagují se a navzájem si pomáhají s dětmi. Děti na lyžích učíme sami, hlavní vedoucí táborů má základní kurz pro výcvik dětí na lyžích. Kurz není akreditovaný, je to doplňující kurz pro práci s dětmi za asistence rodičů. Ale pro naši práci bohatě postačí. Pro  děti s handicapy je důležitá metodika výuky a ne náročné lyžařské dovednosti. Děti s handicapy potřebují zvládnout jedinou věc – nemít strach, udržet se a jet a to za dodržení jediné podmínky:

Dítě to baví a chce lyžovat a bude se těšit na druhý den…

Jak je výše řečeno, na naše pobyty jezdí i sociálně slabé rodiny.

Představme si situaci rodiny:

(popisujeme příklad z roku 2009)

Už umím vyjet sám na vleku!

Maminka samoživitelka se třemi dětmi. Měsíční rozpočet je 15 000,- na všechny výdaje. Pro takovou maminku je, s pomocí sociálních úřadů, jakž takž reálné zaplatit dětem družiny a základní kroužky volnočasových aktivit, ale není již pro ni možné našetřit na pobyt na horách či u moře. První možnost se snažíme jejím dětem dopřát díky našim zimním táborům. Pro náctileté je totiž jinak složité udržet si postavení v kolektivu spolužáků, kteří běžně na hory jezdí a velmi často i do zahraničí. A i levné pobyty pořádané dalšími poskytovateli, kdy cena na osobu je např. 3000,- jsou pro naši vzorovou maminku drahé, neboť ty představují na týden 9000,-

Naše cena 70Kč/ osoba/ den představuje výslednou cenu 1960,- za týden pro celou rodinu. Nutno připočíst stravu, ale tu má naše maminka ekonomicky zvládnutou z domova. Takže ve výsledku naší vzorové mamince zbude i na nákup nových lyžařských brýlí a bazarových helem pro děti, které by jinak nikdy zakoupit nemohla.

Dle konkrétní situace rodiny, pokud by ohrozila její účast na pobytu – umožňujeme i další slevy jako: účast dítěte s handicapem zdarma nebo zdarma pobyt třetího či čtvrtého dítě (u vícečlenných rodin).

Další výdaje rodiny jsou minimální:

Vleky mají naše děti, díky úžasné spolupráci se Skiareálem Novako, za zcela symbolickou cenu - týden za cenu jednoho dne.

Program tábora:

večerní program - arteterapieCelý den lyžování za pomoci dobrovolníků a za vzájemné pomoci maminek, večer pak zábavný program pro děti: zpívání, výtvarné práce, hry a soutěže. Na konci tábora máme tradiční karneval na sněhu, kdy rozdáváme, dle našich možností, malé dárečky dětem. Někdy dostaneme dárečky od sponzora, někdy můžeme něco koupit, a když nic z toho nevyjde, maminky samy něco drobného přivezou či vyrobí…
Také dopřejeme dětem besídku s tancováním a naprosto nezdravým, ale tak moc oblíbeným mlsáním.

Tábory jsou malokapacitní. Tedy pro max. počet 20 dětí a jejich pečovatelů. Proto jsme od roku 2008 zavedli turnusy dva a je v plánu přidat turnus třetí, protože zájemců je hodně. Ale to záleží na financích.

Fara je zařízená velmi jednoduše: maličké pokojíky s postelemi a jednou skříní, stolek a dvě židle. Společné sociální zařízení je na chodbě. Na faře je ale veliká kuchyně a společenská místnost pro hry. Díky darům sponzorů se povedlo i našemu sdružení něčím malým přispět na zařízení fary a v oni jsme zakoupili mikrovlnou troubu. Cítíme, že pokud jezdíme někam za tak malou cenu, je i na nás nějak pomoci faru udržet. Každý rok naše rodiny přivezou hry a hračky, se kterými si jejich děti již nehrají, a tak společně obnovujeme hernu fary.

Rozpočtová tabulka:

Položka
Částka 1 turnus:
Celkem 2 turnusy:
pro plánované 3 turnusy:
ubytování
25.000,-
50.000,-
75.000,-
potřeby na arteterapii
2.000,-
4.000,-
6.000,-
odměny a ceny
2.000,-
4.000,-
6.000,-
dopravné dobrovolníků
1.000,-
2.000,-
3.000,-
Celkem:
30.000,-
60.000,-
90.000,-
plánovaná spoluúčast klientů
8.000,-
16.000,-
24.000,-


Za Vaši pomoc s realizací táborů budeme moc rádi.
Zajíček na koni.


Klipy z letních integračních táborů 2010:Bučovice II. turnus:Poslův mlýn - Doksy:Patrick:Dáda: 
ředitelka
tel.: 731 009 645
 
zástupkyně ředitelky
tel.: 773 991 935
 
Helena Krejčíková
projektová manažerka
tel.: 774 402 474
 
Martina Krejčíková
Koordinátor projektu Pomoc sociálně slabým
tel.: 774 402 474
 
 Alice Vernerová
Koordinátor projektu Kavárna,
Arteterapie
tel.:
603 393 360
Nahoru